Artykuł Rocznica bytowskich Sygnalistów

Informacja dla Dziennika Bałtyckiego. Materiał publikowany na łamach papierowego wydania Dziennika Powiatu Bytowskiego. Tekst informacyjny poszerzony o fakty z historii powstania Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej w Bytowie.

Jubileusz sygnalistów

W czwartek 2 lutego 2012 w sali konferencyjnej Bytowskiego Nadleśnictwa świętowano rok istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie.

Na spotkanie oprócz członków stowarzyszenia zaproszono bytowskiego starostę Jacka Żmude-Trzebiatowskiego oraz burmistrza Bytowa Ryszarda Sylkę. Nie zabrakło również Nadleśniczego Nadleśnictwa w Bytowie Wacława Turzyńskiego. Obecni na spotkaniu gratulowali tak wielu osiągnięć w tak krótkim czasie istnienia stowarzyszenia.

Okazuje się jednak, że historia początków tej inicjatywy sięga dużo dalej. ?Już w 1999 roku istniał komitet organizacyjny Konkursu Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej Stowarzyszenie powstało po 10 latach działania komitetu. ? wspomina obecny prezes stowarzyszenia Edmund Wroński. Sformalizowanie grupy pozwoliło rozwinąć działalność i zaangażować większą ilość osób. ?Grupę inicjatywna stanowiło ok. 30 , przez rok istnienia na comiesięcznych spotkaniach przyjmowani byli nowi członkowie ?wyjaśnia prezes Wroński. Obecnie do stowarzyszenia należy ponad 70 osób.

Zespół sygnalistów liczy grupa 14 artystów. Ich opiekunem jest Magdalena Czerwonka, która zapytana o dotychczasowe sukcesy długo wymienia osiągnięcia. ?W 2011 roku braliśmy udział w 8 różnych konkursach, festiwalach i przeglądach związanych z sygnalistyką ? wylicza Magdalena Czerwonka ?Każdy konkurs kończył się sukcesem. Zdobyliśmy nagrody w kategorii zespołowej, wygrywali również soliści.- wspomina opiekunka zespołu.

Dowiadujemy się, że na V Międzynarodowym Festiwalu Sygnalistów Myśliwskich Hubertus 2011 w Brodnicy bytowscy sygnaliści zdobyli aż 4 nagrody w kategorii solistów, a w kategorii zespołowej bytowska grupa dziecięca ?RYŚ? zajęła I miejsce. Aktualnie trwają regularne zajęcia pod okiem opiekunki zespołu, Magdaleny Czerwonki, a grupa przegotowuje się do kolejnych występów.

Warto wspomnieć, że choć zespół ma siedzibę w Bytowie to na próby przybywają członkowie z Lipnicy, Dębnicy Kaszubskiej czy Dretynia. Tempo rozwoju stowarzyszenia szybko owocuje. Wszystko dzięki współpracy ze szkołami innymi stowarzyszeniami oraz instytucjami.

Obecnie rozpoczęły się starania o możliwość pozyskania 1% z podatku, aby z tak pozyskanych pieniędzy rozwinąć kolejną grupę zespołu. ?Instrumenty są bardzo drogie, a bez sponsorów ciężko jest sobie poradzić. ?wyjaśnia prezes Wroński.

Zespół sygnalistów to tylko jedna z wielu form działalności. Oprócz XXIV już edycji konkursu Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej obecny rok będzie obfitować również w inne wydarzenia. ?Naszym celem jest również coroczna organizacja Dnia św. Huberta, patrona myśliwych i jeźdźców.Za kilka dni rozpoczniemy też serię spotkań edukacyjnych pod nazwą ?Przyroda, muzyka, łowiectwo?. ? plany przybliża prezes Edmund Wroński.

Już w najbliższy czwartek dwa pierwsze takie spotkania odbędą się w Bytowskim Centrum Kultury. 16. lutego o godz. 9.00 pojawi się licząca 300 dzieci grupa uczniów szkoły podstawowej nr. 5 z Bytówa. W południe natomiast na uczniów w podobnej liczbie z SP 2 czekać będzie wiele atrakcji. Wszystko zorganizowane zostało przy współpracy z nauczycielami obu szkół.

Prezes Wroński wyjawia, że na spotkaniach w BCK-u opowiadać o życiu zwierząt i ochronie lasu będzie Adam Mohr. Usłyszeć i zobaczyć będzie można zespół sygnalistów. Przewidziane są również multimedialne atrakcje. W przyszłych miesiącach spotkania planowane są na inne szkoły spoza Bytowa.

Sławomir Kortas