Antologia Bytów Literacki II (2008)

Drugi tom twórców skupionych wokół nieformalnego Klubu Literackiego WERS z Bytowa. Antologia obejmuje utwory autorstwa 24 osób. Całość wzbogacona jest o reprodukcje prac plastycznych autorstwa Reńka Pomorskiego.

 

SŁOWO WSTĘPNE

W roku 2006, staraniem członków Klubu Literackiego WERS?, wydano pierwszy tom literackiej twórczości bytowskich miłośników pięknego słowa? (w sumie 28 autorów). Obecny almanach zawiera teksty 24 osób. Z różnych powodów
zabrakło 15 nazwisk z poprzedniej edycji, ale za to przybyło 12 nowych, utalentowanych twórców. I to oni, według mnie, mają szansę zaistnieć w szerszej świadomości literackiej naszego regionu, jako potencjalny, przyszłościowy narybek poetycki? Ziemi Bytowskiej, z możliwością na dalszy rozwój własnej wrażliwości estetycznej oraz druk indywidualnych tomików poetyckich.

Cieszę się z pozyskania m.in. takich samorodków poetyckich? jak: Natalka Wolska ( 18 lat), Joasia Bukowska (16 lat), Anna Dzierżak (młoda referentka d.s. ubezpieczeń, po studiach na Politechnice Koszalińskiej), Natalia Czapiewska (studentka filozofii na Uniwersytecie im, A. Mickiewicza w Poznaniu), czy Piotr Michnowicz (student pedagogiki ? Olsztyn). Dzięki istnieniu Klubu Wers? wielu piszących mogło otworzyć się na słowo pisane, odkurzyć szuflady i na nowo ocenić własną twórczość poetycką. Część z nich odkryła, że istnieją takie miejsca, gdzie poezja nie jest sztuką elitarną, ale stanowi źródło osobistej satysfakcji, nieodzownej w życiu codziennym jak radość, pokój ? lub chleb.

Poezja wciąga, jest jak balsam lub narkotyk. Bez niej trudno przejść przez życie nie rozkoszując się jej aromatem. Jestem głęboko przekonany, iż w niniejszym wydaniu Czytelnik znajdzie kojące serce teksty, coś dla siebie. Natomiast młodzież szkolna zdobędzie kolejne utwory przy wyborze wierszy na konkursy recytatorskie. Doskonale nadają się do tego wiersze starszych autorów: Wandy Majewicz i Aldony Peplińskiej – poetek bardzo uwrażliwionych na piękno przyrody, Genowefy Gańskiej, Piotra Grygiela i Wacława Pomorskiego ? uczulonych na dolę człowieka i jego wewnętrzne rozterki, Henryka Czyża i Andrzeja Szczepanika ? zafascynowanych Bytowem i jego mieszkańcami, Wacławy Greinke, Andrzeja Waszkiewicza i Tadeusza Drozdowskiego ? z talentem wchodzących w świat egzystencjalnych, filozoficzych dociekań, ale bez ucieczki od konkretnej rzeczywistości.

Jednak tym spoiwem literackim, który tematycznie łączy wszystkich autorów bytowskiej antologii, jest nieuleczalna choroba? ludzkości jaka nawiedza każdego człowieka, nie tylko piszącego ? miłość. Kwestia w tym, jak bywa wyrażana, czy jest odkrywcza, czy nie, czy powiela utarte myśli lub – co najbardziej liczy się w twórczości literackiej – ma coś nowego, oryginalnego do przekazania innym. Nie wszystkim to się udało i jest to naturalne przy tak dużym, urozmaiconym wiekowo wyborze osób piszących, amatorów z literackiego Parnasu Bytowa.

Na uwagę zasługują rysunki bytowiaka, zamieszkałego w Hamburgu ? Reńka Pomorskiego, doskonale wpisujące się w treść i klimat prezentowanych utworów. Kończąc, dziękuję w imieniu członków i sympatyków naszego Klubu Literackiego „Wers? studentowi Sławkowi Kortasowi za współpracę przy redakcji niniejszej antologii oraz wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym udało się wydać tę kolejną pozycję literacką. Życzę PT Czytelnikom przyjemnej lektury i bogatych przeżyć artystycznych.

Wacław Pomorski –
Prezes Klubu Literackiego ?Wers? w Bytowie