Antologia Bytów Literacki III

Antologia Bytów Literacki III

III wydanie antologii nieformalnego klubu literackiego WERS z Bytowa. W najnowszej publikacji oprócz wciąż rozrastającego się grona klubowiczów pojawili się również sympatycy klubu. Gościnnie swoje teksty opublikowały osoby spoza Bytowa, ale w różny sposób związane z tą miejscowością. W nowym wydaniu znalazło się też miejsce dla piszących wiersze uczniów z okolicznych szkół. W gronie sympatyków znalazła się również Irena Sylka, która amatorsko zrealizowała nagranie na którym recytuje wiersze Wacława Pomorskiego.

Posłuchaj nagranie
Irena Sylka prezentuje wiersze Wacława Pomorskiego

Wydanie antologii zostało sfinansowane ze środków publicznych oraz dzięki wsparciu sponsorów.

B Y T Ó W  L I T E R A C K I- Antologia i historia.

          Jednym z punktów lipcowych obchodów Dni Bytowa była informacja o promocji kolejnego wydania antologii poezji zatytułowanej BYTÓW LITERACKI. To trzeci tomik w którym prezentują swój dorobek poeci bytowscy. Dwudziestu czterech poetów zrzeszonych w literackim klubie WERS oraz dwunastu sympatyków i początkujących twórców spotkało się z miłośnikami poezji w pomieszczeniach Biblioteki Miejskiej,która zgodnie z wieloletnią tradycją udostępnia pomieszczenia czytelni na tego rodzaju spotkania częstując w dodatku kawką i ciasteczkami.

Dyrektor biblioteki pani Bożena Mazur zachwycona tłumem gości /dostawiano dodatkowe krzesła!/ po kilku ciepłych słowach wstępu przekazała dalsze prowadzenie promocji panu Wacławowi Pomorskiemu Prezesowi Klubu Literackiego W E R S. członkowi Związku Literatów Polskich. Wzruszony i szczęśliwy-przyznał się, że woli tworzyć poezję, malować i wymyślać swoje ekslibrysy niż przemawiać/ sięgnął do historii kiedy to w latach siedemdziesiątych wspólnie z Barbarą Kosmowską- wówczas jeszcze Porańską wpadli na pomysł aby przy Powiatowym Domu Kultury w Bytowie stworzyć ognisko skupiające amatorów pisania, recytowania i przeżywania poetyckich uniesień. Pomysł wbrew oczekiwaniom okazał się trafionym. Zaistnieli bowiem ci, którzy pisząc do szuflady, ujawnili swoją twórczość .

Początkowo dzielono się swoimi dziełami czytając, nie oczekując na profesjonalne recenzje. Dla wielu był to pierwszy występ- pionierska prezentacja siebie jako twórcy. Niektórzy ? Genowefa Gańska. Wanda Majewicz, Wacława Greinke, Henryk Czyż wydali swoje pierwsze tomiki. Działalność klubu stawała się widoczna m.in. wielokrotnie na Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej Costerina w Kościerzynie Autorów zapraszano do szkół, organizowano spotkania autorskie w bibliotekach wiejskich. Zaczęli zgłaszać się piszący wiersze uczniowie, Młodzi twórcy stali się uczestnikami comiesięcznych spotkań autorskich uczestnicząc w konkursach literackich/m.in. Konkurs O Złoty Laur?Klubu /2009r/ zwycięzcą którego został Andrzej Waszkiewicz za wiersz Przebudzenie /2011/ konkurs w którego jury zasiedli znani poeci Zdzisław Drzewiecki i Krystyna Mazur wygrała Jolanta Różańska za wiersz Spotkanie ze szczęściem. W konkursie najmłodszych zwyciężyła Joanna Bukowska.

Nie sposób pominąć pomocy jako Klubowi udziela Sławomir Kortas. Opracowuje graficznie i składa tomiki autorów, pisze piękną poezję i udostępnia swoją stronę internetową. Do osiągnięć klubu należy zaliczyć fakt uczestniczenia kilku bytowskich poetów w comiesięcznych spotkaniach Literackiego Klubu Poetyckiego Wtorkowe Spotkania Literackie działającego od lat przy słupskim Starostwie Powiatowym. Genowefa Gańska,Wanda Majewicz-Kulon, Piotr Grygiel oraz niżej podpisany prezentują swoją twórczość w antologiach poezji wydawanych od dziesięciu lat staraniem Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Dzięki operatywności i umiłowaniu poezji przez Zbigniewa Babiarza-Zycha możemy prezentować swoją twórczość na łamach dwumiesięcznika Powiat Słupski w dodatku literackim Wieś Tworząca w towarzystwie znanych poetów Jerzego Fryckowskiego i Mirosława Kościeńskiego Pochlebne opinie uzyskaliśmy m.in. z ust Jana Tomkowskiego profesora Instytutu Badań Literackich P.A.N historyka,prozaika i eseisty, który w liście do mnie skierowanym wyraził bardzo przychylną opinię o naszej działalności twierdząc cyt. …poezja jak widać powstaje nie tylko w Warszawie czy Krakowie .Autor niniejszego artykułu otrzymał po raz kolejny podziękowanie Starosty słupskiego dla najaktywniejszego autora publikującego we Wsi Tworzącej.

Historia powstania,osiągnięcia i działalności Klubu Literackiego WERS w Bytowie są interesujące i zasługują na znacznie więcej niż uwagę. Potwierdzeniem niech będzie zapełniona po brzegi sala biblioteki i brawa dla autorów wierszy, które prezentowali. To niecodzienne wydarzenie nie znalazło uznania urzędniczych notabli. Nikt nie reprezentował miejscowych urzędów-nie licząc pisarki Barbary Kosmowskiej /-v-ce przewodniczącej Rady Miasta/ pomagającej Wacławowi Pomorskiemu w prowadzeniu uroczystości więc przygotowane dziękczynne dyplomy zabrać musiał do domu. Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Bytowskie Centrum Kultury wyszczególniono w antologii jako wspierających, jednak nieobecność ich przedstawicieli zadziwiła sympatyków klubu z kilku miast Polski i bardzo zasmuciła autorów. Na marginesie warto dodać z żalem, że Bytów należy do nielicznej grupy miast, których włodarze nie ufundowali symbolicznej nagrody dla twórców kultury z okazji ich corocznego święta, dla tego nieobecność na uroczystościach promujących nie tylko poetów ale i region bytowski nie powinna dziwić.

Andrzej Szczepanik