Tomik „Bezmiar intymnych uczyć” Irena Peszkin

Tomik autorski Ireny Peszkin z Koszalina został podzielony na części, w które wprowadzają grafiki. Tym co wyróżnia tomik jest zastosowanie kalki przy druku grafik. Tomik został również wydany w małym formacie i posiada oszczędną grafikę, wszystko po to by oddać osobowość poetki.

 

STOPKA

Autor: Irena Peszkin
Tytuł: Bezmiar intymnych uczuć
Miejsce i rok wydania: Koszalin 2011
ISBN: 987-83-927621-9-5
Liczba stron: 104
Oprawa: twarda
Format: 10X15 cm

Oto posłowie autorstwa Barbary Świderskiej:

Prezentowany zbiór ponad osiemdziesięciu utworów poetyckich jest trzecim tomikiem Ireny Peszkin. Życiowa dojrzałość autorki oraz jej zachwyt i wnikliwość w obrazowaniu miejsc, sytuacji prowadzą do filozoficznej zadumy. Lekkość poruszania się w czasie, od przeszłości do pragnień przyszłości, pozwala zachować równowagę w teraźniejszości, w egzystencjalnym bytowaniu i przemijaniu.

Świat poezji Ireny Peszkin to wrażliwość i odczuwanie, pragnienie miłości, refleksja o istocie życia i naturze żywiołu morza. Wyraźnie określona jest sfera kobiecości jako łagodność, wszechobecna tęsknota, subtelne poczucie samotności, tajemnica, poszukiwanie uśmiechu losu. Poetka szczerze odsłania w wierszach swoje emocje. Wyraża nastroje i myśli, które przyniosło pulsujące życie. Utrwalone momenty i przeżycia złożyły się na bogatą i różnorodną kolekcję utworów poetyckich.

Irena Peszkin wykazała się doskonałą sprawnością tworzenia. Znalazła piękne słowa i metafory dla przekazania swojej indywidualnej intymności. Często stosowany monolog liryczny, narracja określiły uczuciowy wzorzec pogłębiony wewnętrznym rozważaniem. Poetycki zbiór ?BEZMIAR UCZUĆ INTYMNYCH? stanowi odzwierciedlenie ludzkich dążeń i wartości; tych niewidocznych dla oczu ale ważnych dla ducha, szczęśliwości człowieka.

Czytając poezję Ireny Peszkin odkryjemy mniej znane obszary w nas i w naszym otoczeniu. Może zatrzymamy się, by więcej zobaczyć wokół i wzruszyć się?

Niech spełni się przesłanie poezji!

Barbara Świderska