Klub Wers

Klub literacki WERS to grupa działająca przy BCK w Bytowie. Osobą skupującą wokół siebie lokalnych twórców jest członek Związku Literatów Polskich Wacław Pomorski.

Dane kontaktowe:
„WERS”
przy Bytowskim Centrum Kultury w Bytowie
77-100 Bytów
ul. Wojska Polskiego 12
tel. (059) 822 23 09; (059) 822 25 44

Spotkania klubu odbywają się w  pierwszy piątek każdego miesiąca o godzinie 16 w sali BCK.

Klub wydał trzy antologie z tworczością lokalnych poetów. W ostatniej edycji oprócz klubowiczów pojawili się również sympatycy klubu. Jednym z sympatyków jest Irena Sylka, która przekazała stworzone przez siebie amatorskie nagranie. Posłuchaj jak Irena Sylka prezentuje wiersze Wacława Pomorskiego.

Poniżej kilka słów o promocji najnowszej antologii.

B Y T Ó W  L I T E R A C K I- Antologia i historia.
/Bytów, lipiec 2012/

Jednym z punktów lipcowych obchodów Dni Bytowa była informacja o promocji kolejnego wydania antologii poezji zatytułowanej BYTÓW LITERACKI. To trzeci tomik w którym prezentują swój dorobek poeci bytowscy. Dwudziestu czterech poetów zrzeszonych w literackim klubie WERS oraz dwunastu sympatyków i początkujących twórców spotkało się z miłośnikami poezji w pomieszczeniach Biblioteki Miejskiej,która zgodnie z wieloletnią tradycją udostępnia pomieszczenia czytelni na tego rodzaju spotkania częstując w dodatku kawką i ciasteczkami.

Dyrektor biblioteki pani Bożena Mazur zachwycona tłumem gości /dostawiano dodatkowe krzesła!/ po kilku ciepłych słowach wstępu przekazała dalsze prowadzenie promocji panu Wacławowi Pomorskiemu Prezesowi Klubu Literackiego W E R S. członkowi Związku Literatów Polskich. Wzruszony i szczęśliwy-przyznał się, że woli tworzyć poezję, malować i wymyślać swoje ekslibrysy niż przemawiać/ sięgnął do historii kiedy to w latach siedemdziesiątych wspólnie z Barbarą Kosmowską- wówczas jeszcze Porańską wpadli na pomysł aby przy Powiatowym Domu Kultury w Bytowie stworzyć ognisko skupiające amatorów pisania, recytowania i przeżywania poetyckich uniesień. Pomysł wbrew oczekiwaniom okazał się trafionym. Zaistnieli bowiem ci, którzy pisząc do szuflady, ujawnili swoją twórczość .

Początkowo dzielono się swoimi dziełami czytając, nie oczekując na profesjonalne recenzje. Dla wielu był to pierwszy występ- pionierska prezentacja siebie jako twórcy. Niektórzy ? Genowefa Gańska. Wanda Majewicz, Wacława Greinke, Henryk Czyż wydali swoje pierwsze tomiki. Działalność klubu stawała się widoczna m.in. wielokrotnie na Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej Costerina w Kościerzynie Autorów zapraszano do szkół, organizowano spotkania autorskie w bibliotekach wiejskich. Zaczęli zgłaszać się piszący wiersze uczniowie, Młodzi twórcy stali się uczestnikami comiesięcznych spotkań autorskich uczestnicząc w konkursach literackich/m.in. Konkurs O Złoty Laur?Klubu /2009r/ zwycięzcą którego został Andrzej Waszkiewicz za wiersz Przebudzenie /2011/ konkurs w którego jury zasiedli znani poeci Zdzisław Drzewiecki i Krystyna Mazur wygrała Jolanta Różańska za wiersz Spotkanie ze szczęściem. W konkursie najmłodszych zwyciężyła Joanna Bukowska.

Nie sposób pominąć pomocy jako Klubowi udziela Sławomir Kortas. Opracowuje graficznie i składa tomiki autorów, pisze piękną poezję i udostępnia swoją stronę internetową. Do osiągnięć klubu należy zaliczyć fakt uczestniczenia kilku bytowskich poetów w comiesięcznych spotkaniach Literackiego Klubu Poetyckiego Wtorkowe Spotkania Literackie działającego od lat przy słupskim Starostwie Powiatowym. Genowefa Gańska,Wanda Majewicz-Kulon, Piotr Grygiel oraz niżej podpisany prezentują swoją twórczość w antologiach poezji wydawanych od dziesięciu lat staraniem Starostwa Powiatowego w Słupsku.

Dzięki operatywności i umiłowaniu poezji przez Zbigniewa Babiarza-Zycha możemy prezentować swoją twórczość na łamach dwumiesięcznika Powiat Słupski w dodatku literackim Wieś Tworząca w towarzystwie znanych poetów Jerzego Fryckowskiego i Mirosława Kościeńskiego Pochlebne opinie uzyskaliśmy m.in. z ust Jana Tomkowskiego profesora Instytutu Badań Literackich P.A.N historyka,prozaika i eseisty, który w liście do mnie skierowanym wyraził bardzo przychylną opinię o naszej działalności twierdząc cyt. …poezja jak widać powstaje nie tylko w Warszawie czy Krakowie .Autor niniejszego artykułu otrzymał po raz kolejny podziękowanie Starosty słupskiego dla najaktywniejszego autora publikującego we Wsi Tworzącej.

Historia powstania,osiągnięcia i działalności Klubu Literackiego WERS w Bytowie są interesujące i zasługują na znacznie więcej niż uwagę. Potwierdzeniem niech będzie zapełniona po brzegi sala biblioteki i brawa dla autorów wierszy, które prezentowali. To niecodzienne wydarzenie nie znalazło uznania urzędniczych notabli. Nikt nie reprezentował miejscowych urzędów-nie licząc pisarki Barbary Kosmowskiej /-v-ce przewodniczącej Rady Miasta/ pomagającej Wacławowi Pomorskiemu w prowadzeniu uroczystości więc przygotowane dziękczynne dyplomy zabrać musiał do domu. Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Bytowskie Centrum Kultury wyszczególniono w antologii jako wspierających, jednak nieobecność ich przedstawicieli zadziwiła sympatyków klubu z kilku miast Polski i bardzo zasmuciła autorów. Na marginesie warto dodać z żalem, że Bytów należy do nielicznej grupy miast, których włodarze nie ufundowali symbolicznej nagrody dla twórców kultury z okazji ich corocznego święta, dla tego nieobecność na uroczystościach promujących nie tylko poetów ale i region bytowski nie powinna dziwić.

Andrzej Szczepanik