Artykuł + infografika Rozszerzenie granic Bytowa

Jeden z artykułów, które powstały w ramach współpracy z bytowską redakcją Dziennika Bałtyckiego. Publikowany był na łamach Dziennika Bytowskiego, oraz w serwisie internetowym Dziennika Bałtyckiego. Treść wzbogacona o infografikę w postaci mapki opracowanej na podstawie danych pozyskanych z Urzędu Miejskiego w Bytowie.

Rozszerzenie granic Bytowa – konsultacje

Bytów chce się powiększyć kosztem przyległych do miasta wsi. Trwają konsultacje z mieszkańcami. Wyniki znane będą w drugim tygodniu lutego. Już dziś wiemy, że nie wszystkim pomysł urzędników się podoba. Co ciekawe, zdanie mieszkańców nie jest dla władzy wiążące.

Rozszerzenie granic ma obejmować części sołectw Rzepnica, Udorpie oraz Świątkowo. Opinie mieszkańców na ten temat są podzielone.

– Takie zmiany to dla mnie stracony czas i pieniądze. Najgorsza będzie wymiana dokumentów. Powinno być to dofinansowane – skarży się mieszkaniec ul. Leśnej. – Jeśli chodzi o pozytywne strony, to liczę, że może po zmianie granic znajdą się wreszcie środki na zrobienie oświetlenia na naszym osiedlu? – dodaje z nadzieją.

Jak wiadomo, od 2010 roku wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna.

– Niestety, nie ma przepisów zwalniających obywateli z pozostałych opłat związanych ze zmianami administracyjnymi – mówi Danuta Hoppe z wydziału spraw obywatelskich i społecznych Urzędu Miejskiego w Bytowie.
Dotychczas odbyły się dwa spotkania. Na wyrażenie swojej opinii czeka jeszcze część mieszkańców Rzepnicy oraz sołectwa Udorpie.

W 2008 roku mieszkańcy Rzepnicy domagali się postawienia tablic oznaczających granice wsi, teraz protestują.

– Trafił do nas pisemny protest podpisany przez mieszkańców Rzepnicy. Ciężko nam przewidzieć przebieg konsultacji – mówi Stefan Sroka, kierownik wydziału mienia komunalnego w Bytowie.

Ludzie mają też uwagi dotyczące szybkości prac nad poszerzeniem miasta. – Wytyczanie nowych granic powinno planować się z wyprzedzeniem. Przecież znane są kierunki rozwoju – zauważa jeden z mieszkańców Rzepnicy.

Wyniki konsultacji nie są wiążące. Ostateczne słowo należy do Rady Miejskiej. – Jeśli Rada do końca czerwca zdecyduje o wprowadzeniu zmian, to Bytów powiększy się od początku 2013 r. – wyjaśnia Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

Sławomir Kortas

Zobacz również inne artykuły mojego autorstwa publikowane na stronie Dziennika Bałtyckiego:

Rozstrzygnięcie konkursu na prezentację multimedialną o lesie

Nieszczelny komin powodem ewakuacji 13 osób

Monopolista ukarany po interwencji władz gminy Bytów

Granice Bytowa nie zmienią się. Wyniki konsultacji społecznych